Aktualności

2017-06-10 12:25:03

Chleby Świata w sklepach Grocholi

Chleby świata

Zapraszamy w podróż po smakach świata. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać dla Was chleby z innego regionu świata. Jeśli nie masz okazji zwiedzać świata z miesiąca na miesiąc, to nasza podróż przybliży Ci to, co dla nas najważniejsze, czyli smaki chleba.

We wrześniu przygotowaliśmy dla Was podróż do naszego zachodniego sąsiada czyli do Niemiec. Szukaj oznaczeń w naszych sklepach.

  1. Chleb bawarski tradycyjny chleb wywodzący się z południowej części Niemiec Chleb dla koneserów mocnego smaku ziół i przypraw w ciężkim cieście wytworzonym ze specjalnie przygotowanej mieszanki mąk: pszennej, żytniej, orkiszowej, żytniej razowej, słodowanej mączki jęczmiennej, pełnoziarnistej mąki orkiszowej oraz słodowanej mąki żytniej. Zawiera oprócz zakwasu żytniego, również zakwas orkiszowy przez co chleb ma tak mocny niepowtarzalny smak. Wytworzony na zakwasie.

  2. Niemiecki chleb z kartoflami wywodzący się z czasów wojny, kiedy trzeba było zamienić okropny chleb kartkowy na coś co gospodynie przygotowywały same. Zaletą chleba z ziemniakami była proporcja ilości dodanych ziemniaków do mąki, która w tamtych czasach była towarem luksusowym. Należało, więc opracować recepturę, która oszczędzała przynajmniej część mąki, jednocześnie pozwalając na to, by chleb zachował świeżość na dłużej. W Niemczech bywa podawany do kremu ze szparagów.

  3. Berliński chleb żytni z przyprawami. Jak sama nazwa wskazuje chleb wywodzi się z Berlina. Udział mąki żytniej przekracza połowę mąki, regionalnie zwany jest także "czarnym chlebem" lub "szarym chlebem". Niewiarygodnie soczysty i świeży z chrupiącą skórką. Jest wypiekany bez drożdży piekarniczych. Poznasz go po niesamowitym zapachu przypraw.