Porcja wiedzy

2019-03-01 09:20:49

Zdrowe dziecko

Zdrowa, zrównoważona i odpowiednia dla wieku Twojego dziecka dieta może pozytywnie wpływać na zdolność koncentracji i układ odpornościowy.Zdrowe dziecko

Zdrowa dieta Twojego dziecka to silny rytm posiłków. Zbilansowana ilość posiłków to 3 główne i 2 mniejsze przekąski. Podczas przerw dzieci powinny mieć do dyspozycji tylko wodę i niesłodzone napoje. Zapotrzebowanie na wodę na jednostkę masy ciała dziecka jest wyższe niż w przypadku dorosłych, dlatego dzieci powinny pić więcej płynów. Nie należy podawać dzieciom słodkich napoi, które są pierwszym krokiem do otyłości lub cukrzycy. Co podawać dzieciom do picia? Przede wszystkim wodę, którą sporadycznie można zastąpić sokami warzywnymi. Oprócz wody można również spożywać niesłodzone napoje.

Zasadniczo Ty i Twoje dziecko powinniście spożywać więcej owoców i warzyw! Aż 5 razy dziennie! Większe spożycie warzyw i owoców poprawia stan zdrowia. Warzywa i owoce zawierają błonnik, który korzystnie wpływa na działanie organizmu. Warzywa i owoce są z reguły niskokaloryczne i dają uczucie sytości. Warto je wprowadzać do jadłospisu naszego dziecka od czasu niemowlęcia. Warzywa i owoce można podawać jako surowe, można z nich także robić musy i desery.

Ruch na świeżym powietrzu jest tak samo ważny jak dobrze zbilansowana dieta! Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na zdrowie i rozwój dziecka w wieku przedszkolnym. Ćwiczenia fizyczne rozwijają elementarne umiejętności motoryczne każdego przedszkolaka, takie jak chodzenie, bieganie, pełzanie, czworakowanie, dźwiganie, zwisanie, rzucanie, chwytanie, skakanie, wspinanie, przetaczanie, przewracanie. Wszystkie ćwiczenia ruchowe powinny być nacechowane dużym bogactwem ruchów, wszechstronnością i znaczną różnorodnością ćwiczeń. Stosowane systematycznie pozwolą dziecku odkrywać wartości i możliwości własnego ciała. Trzeba przyzwyczajać dzieci do aktywności zarówno w domu, jak i w terenie, w różnych porach roku. Tylko wtedy dziecko zrozumie, że inaczej wchodzi się pod górkę, a inaczej z górki, że ta sama górka latem i zimą wymaga innego sposobu jej pokonania, że łatwiej biega się po boisku niż po piasku itp. a to są bardzo ważne dla dziecka odkrycia. Ruch, nie tylko czyni dziecko sprawniejszym, ale i mądrzejszym. Przez niego następuje odkrywanie uzdolnień i talentów. Poprawia nastrój, daje poczucie spełnienia i zadowolenia, pozwala lepiej poznać siebie i otoczenie. Wpływa niezwykle korzystnie na całościowy rozwój człowieka.

Wegetariański czy wegański? Co należy wziąć pod uwagę? Dzięki diecie wegetariańskiej możliwe jest zrównoważone odżywianie, jeśli dzieci spożywają mleko i jajka. Należy zachować ostrożność, aby zapewnić wystarczającą podaż cynku i żelaza. Eksperci nie zalecają diety wyłącznie wegańskiej. Można to zrobić tylko dzięki opiece medycznej i suplementacji składników odżywczych.