Regulamin konkursu

Porcja wiedzy

2019-03-12 09:42:54

Dieta niskowęglowodanowa

Low carb oznacza "mniej węglowodanów". Ta nieoficjalna definicja odnosi się do różnych diet, w których zawartość węglowodanów zmniejsza się ze 120 g do nawet 50 g dziennie. Wiele osób jest przekonanych do tego rodzaju diety i wierzą, że dieta pomoże im zredukować masę ciała i będzie miała pozytywny wpływ na zdrowie. Utrata masy ciała została wielokrotnie potwierdzona podczas stosowania tej diety, ale w jaki sposób dieta ta wpływa na nasze zdrowie i jakie zagrożenia ze sobą niesie? Pokażemy odkrycia dotyczące odżywiania niskowęglowodanowego i możliwego ryzyka dla zdrowia!

Kiedy spożywamy węglowodany, w naszym organizmie uwalniana jest insulina hormonalna. Proces ten hamuje utratę tłuszczu. Jeśli nie spożywamy węglowodanów, wydzielanie insuliny jest zmniejszone, a nasz organizm może spalać tłuszcz.

Brzmi dobrze? Czytaj dalej…

Porzucając węglowodany, nasz organizm potrzebuje energii z tłuszczu i / lub białek. Ponadto musi on syntetyzować węglowodany na własny użytek, ponieważ nie są one już dostarczane z zewnątrz. Taki proces kosztuje energię, a tym samym stymuluje nasz metabolizm.

 

Argument nr 1:

Glukoza lub węglowodany są ważne dla naszego mózgu

Mózg, czerwone i białe krwinki oraz rdzeń nerkowy u zdrowych ludzi są zależne od glukozy. Nasz mózg potrzebuje około 110-140 g glukozy dziennie. Kiedy jemy potrawy o niskiej zawartości węglowodanów, musimy je zastąpić innymi źródłami energii. Tak więc nasz organizm przestawia się na utratę tłuszczu, w wątrobie zaś powstają ciała z ketonu tłuszczu (chemicznie podobne do glukozy). Służą one jako dostawcy energii zastępczej. To samo dzieje się przy cukrzycy typu 2. Spożywanie mniej niż 50 g węglowodanów dziennie sztucznie wywołuje stan metaboliczny choroby. Kiedy glukoza nie może zostać wchłonięta przez komórki, energia jest uzyskiwana z utleniania ciał ketonowych. Aby zapobiec tworzeniu się ciał ketonowych, należy przyjmować 50-100 g glukozy dziennie. Nasz organizm może przechowywać około 150 g glukozy w wątrobie i około 300 g w mięśniach w postaci glikogenu. Jeśli zaczniemy głodować, rezerwy te zostaną zużyte za około 24 godziny. Po około 3 dniach głodu 30% naszych potrzeb energetycznych pokrywają ciała ketonowe, które mogą wzrosnąć nawet do 80% podczas długotrwałego głodu. Dla komórek krwi zależnych od glukozy potrzeba około 22-28 g glukozy dziennie. Przeciętny człowiek potrzebuje około 200 g glukozy dziennie podczas odpoczynku. Nasz mózg zużywa około 20% naszych potrzeb energetycznych każdego dnia. Komórki nerwowe i czerwone krwinki potrzebują tylko i wyłącznie glukozy, tak aby bezpośrednio nie używać ciała ketonowego. W przypadku gdy nie dostarczamy glukozy z zewnątrz organizm musi ją syntetyzować z tłuszczu i białek.

 

Argument nr 2:

Low Carb i zdrowie - Wysoka zawartość tłuszczu i białka

Nie spożywając węglowodanów, konsumuje się stosunkowo duże ilości mięsa i produktów mięsnych, wysokotłuszczowych produktów mlecznych, jaj, olejów i tłuszczów, w tym większych ilości tłuszczów nasyconych. Zrzeczenie się źródeł węglowodanów, takich jak chleb, ryż czy ziemniaki, może więc się nie opłacać przy traceniu wagi.

Ponieważ osoby stosujące dietę o niskiej zawartości węglowodanów często spożywają produkty mięsne, jaja i tłuszcze nasycone w większym stopniu niż zwykle, warto zbadać, w jaki sposób diety niskowęglowodanowe wpływają na wyniki badań krwi wśród stosujących.

  • Niedobór węglowodanów jest rekompensowany przez tłuszcz, a zwłaszcza przez białko. -Tłuszcz i węglowodany wyczerpują pokłady wody i dwutlenku węgla. W tym samym czasie w białkach produkowany jest mocznik. Zbyt duża ilość mocznika prowadzi do przeciążenia nerek.
  • Zwiększony poziom kwasu moczowego we krwi oznacza: ataki dnawe, zwiększone ryzyko sercowo-naczyniowe, hiperurykemia lub problemy z kamicą nerkową.
  • Tłuszcz ma wyższą gęstość energii (8 kcal / g) niż węglowodany (4kcal / g).

 

Argument nr 3:

Negatywny bilans energetyczny ma kluczowe znaczenie dla utraty wagi. Kiedy potrzebujemy energii pomimo spożywania węglowodanów nasze rezerwy tłuszczu nadal są rozkładane. Nawet zwiększone wydzielanie insuliny nie jest w stanie temu zapobiec. Jeśli Twój organizm zużyje wystarczająco dużo energii to czy jesz węglowodany czy nie, tłuszczu i tak się pozbędziesz.

 

Kaloria to Kaloria

To stwierdzenie bardzo dobrze podsumowuje, że organizm ludzki traci wagę tylko w obecności niedoboru energii i nie ma znaczenia, które makroelementy (węglowodany, białka i tłuszcze) stanowią źródło zmniejszonej ilości dostarczanych kalorii.

 

Porównanie z innymi dietami - Niskowęglowymi vs. Niskotłuszczowy

Wiele badań wykazało, że porównywanie diet o niskiej zawartości węglowodanów z dietami o niskiej zawartości tłuszczu często powoduje większą utratę wagi w diecie niskowęglowodanowej, nawet przy takim samym spożyciu kalorii. Istnieje kilka przyczyn takiego stanu rzeczy:

  • Zużywanie glikogenu może wiązać wiele wody. Ciało jest wtedy mocno osuszone, co powoduje szybką utratę wagi.
  • Poprzez motywowanie do początkowej utraty wagi, osoby będące na diecie niskowęglowodanowei są bardziej zdolne do przestrzegania restrykcyjnej długoterminowej diety. Wiele badań i metaanaliz, obejmujących dłuższe okresy i większą liczbę uczestników, wykazało, że diety niskowęglowodanowe nie mają większej skuteczności w utracie wagi.
  • Osoby na diecie niskowęglowodanowej automatycznie spożywają mniej kalorii niż uczestnicy innych diet, które pozwalają im jeść węglowodany. Dzieje się tak, ponieważ nie czują głodu lub mają większe poczucie sytości. Gdy spożywamy większą ilość białek uczucie głodu zmniejsza się lub nie występuje wcale.

Low-Carb wygrywa w badaniach krótkoterminowych, ale nie jest skuteczną dietą długoterminową

  • Krótkie badania kliniczne pokazują, że niski poziom węglowodanów wykazuje lepsze wyniki odchudzania niż inne diety. Jedno z badań przeprowadzanych w okresie 8 tygodni wykazało, że grupa będąca na diecie niskowęglowodanowej traci średnio o 3,5 kg więcej niż grupa na diecie o niskiej zawartości tłuszczu.
  • Większość długoterminowych badań sugeruje, że początkowa wartość utraty wagi plasuje się na korzyść dla diety niskowęglowodanowej, ale nie sprawdza się w dłuższej perspektywie. Dieta utrzymywana w okresie 6- miesięcznym wykazuje spadek masy ciała o 4%, niestety nie wykazuje żadnej różnicy w okresie 12 miesięcy.

Ujemny bilans energetyczny ma kluczowe znaczenie dla zmniejszenia wagi!