Regulamin konkursu

Porcja wiedzy

2019-01-08 10:07:20

Wartość dodana chleba

Chleb znacznie różni się od innych rodzajów węglowodanów. Pieczony z różnych rodzajów zbóż jest źródłem wielu witamin i minerałów. Ponadto do wielu rodzajów pieczywa dodawane są takie składniki, jak orzechy laskowe, orzechy włoskie, siemię lniane, sezam, słonecznik, mak i inne oleiste. Składniki te przyczyniają się do odżywczego składu chleba.Wartość dodana chleba

Ryż, ziemniaki i makaron są oczywiście również ważnym źródłem węglowodanów, których spożywanie umożliwia wszechstronną dietę i które są dla nas ważnymi źródłami energii. Nie zawierają jednak tylu składników odżywczych co chleb.

  • Witaminę B1 znajdziesz w nasionach słonecznika, orzechach, sezamie, maku lub owsie od 0,5 do 1,9 mg na 100 g.
  • Witamina E znajduje się między innymi w ziarnach słonecznika, migdałach lub orzechach laskowych od 26 do 37,8 mg na 100 g.
  • Magnez jest zawarty w ziarnach dyni i słonecznika lub w siemieniu lnianym, sezamie, maku, orzechach włoskich i orzechach laskowych od 155 do 402 mg na 100 g. Płatki owsiane, kukurydza, żyto lub jęczmień również mają względnie wysoki poziom magnezu (114 - 129 mg na 100 g).
  • Żelazo jest naturalnie zawarte w różnych rodzajach mięsa lub wątroby. Jednak można znaleźć duże ilości żelaza w nasionach dyni, sezamie, maku, siemieniu lnianym lub ziarnie słonecznika od 6,3 do 12,5 mg na 100 g.

 

Oczywiste jest, że składniki, takie jak nasiona słonecznika, orzechy laskowe, nasiona dyni, zboża, takie jak owies, żyto, jęczmień najczęściej zagoszczą w Twoim chlebie. Pamiętaj jednak, że dzięki tym składnikom do Twojego organizmu dotrze wiele witamin i minerałów.